Vad händer?
Från och med den 1 januari 2026 kommer Finland att ändra den reducerade momssatsen. Den reducerade momsen ändras från 14 % till 13,5 %.
Den ordinarie momssatsen förblir 25,5 % och den andra reducerade momssatsen förblir 10 %.
Tas 14 % bort efter den 1 januari?
Nej, 14 %-nivån kommer fortfarande att vara tillgänglig.
Hur hanteras detta i Briox?
Detta hanteras automatiskt i Briox.
Fakturadatum avgör om momssatsen blir 14 % eller 13,5 %. Båda satserna bokförs på samma konto och rapporteras i ruta 302 i momsrapporten för kundfakturor (försäljning).
För leverantörsfakturor (inköp) rapporteras även den nya 13,5 %-nivån på samma konton tillsammans med den gamla momssatsen, och rapporteras i rutorna 304, 305, 306 och 307 i momsrapporten.
Vad behöver jag göra?
Det enda du som användare behöver göra efter den 1 januari är att ändra namnet på det/dem konto(n) du använder om du inte vill att 14 % ska synas i kontonamnet längre.
Observera att kontonamnet inte påverkar momssatsen, eftersom båda satserna bokförs på samma konto under övergångsperioden.
Du ändrar kontonamnet i avsnittet Kontoplan.
När funktionen för att hantera momsändringen har släppts kommer alla konton som skapats med någon av Briox standardkontoplaner automatiskt att få konton med 13,5 % i namnet.
Vad händer den 1 januari 2026?
När du skapar en faktura eller bokför en verifikation med datum den 1 januari eller senare, används automatiskt den nya momssatsen 13,5 % när du väljer reducerad moms.
Jag använder både bokföringsdatum och fakturadatum – hur fungerar det?
Det är alltid fakturadatum som avgör vilken momssats som används.
Läs mer om hur du aktiverar ett extra datumfält.
Leverantörsfakturor
Jag har satt momssatser på mina leverantörer i registret. Vad händer med dem?
Som i resten av programmet uppdateras momssatsen automatiskt från 14 % för att återspegla ändringen som sker den 1 januari.
Hur kan jag ha ett fakturadatum i januari och ändå använda 14 % moms på leverantörsfakturan? Hur kan jag ha ett fakturadatum i januari med både 14 % och 13,5 % moms på samma faktura?
I båda fallen måste du välja alternativet Flera momssatser i moms-rullgardinsmenyn i fakturahuvudet.
Detta gör att du fritt kan koda i bokföringsrutnätet.Använd en mall för att automatiskt beräkna momsen på leverantörsfakturan. Mallar skapas enkelt genom att kopiera befintliga.
Kundfakturor
Vad händer om fakturan bokförs i december men betalas i januari enligt kontantmetoden?
Fakturadatum bestämmer bokföringsdatum, om inte extra datumfält är aktiverat.
När fakturan bokförs skickas momsen till ett mellanliggande konto så att fakturan kan låsas och förfallodatum sättas.
När fakturan betalas flyttas momsen tillbaka till momskontot så att den kan tas upp i momsrapporten.Exempel: en faktura som bokförs och skickas till en inhemsk kund i december och betalas i januari kommer att rapporteras med 14 % moms i ruta 302 i momsrapporten i januari.
Läs mer om kontantmetoden i Briox.
Mer information om ändringen finns på Skatteförvaltningens webbplats.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.