För att förstå assistenten bättre finns här en snabb överblick.
Uppdragsmall:
När du börjar arbeta med assistenten börjar du med att skapa en mall. För att smidigt kunna skapa vilken sort av arbete du ska utföra för dina olika kunder.
Mallen kommer att innehålla olika aktiviteter som: Bokföring, reskontrahantering, moms, lön etc. När du skapar din mall kan du lägga till eller ta bort aktiviteter och även redigera.
Exempel: Registreringsvy av Assistent uppdragsmall :Stor
Kunder:
Här ser du exempel på kunder som ligger i Klientöversikten i din Klienthanterare.
Exempel: Klient Lista
Uppdrag:
När du länkar en mall till en kund skapar du ett uppdrag som blir en rad i assistenten.
Varje uppdrag innehåller aktiviteter med olika inställningar. Exempelvis är momsen är en aktivitet.
Exempel: Mall "Emmas uppdragsmall" är kopplad till klient X för att skapa ett uppdrag. När uppdraget är aktiverat skapas en rad i Assistenten.
Aktivitetsgrupper:
Detta är kolumnerna för assistenten som är fördefinierade av oss. Bokföring, Moms, Skatt, EU Försäljning, Kundfaktura, Leverantörsfaktura, Årsrapporter, Lönehantering, Övriga.
Exempel: Klient "Emmas Bokföring 1" har ett uppdrag i Assistenten, här ser du aktivitetsgrupperna markerade i rött.
Aktivitetsgrupperna är alltid synliga i assistenten.
Aktiviteter:
Genom aktiviteterna ser du ditt dagliga arbete. På varje aktivitet måste du anpassa inställningarna för varje kund (endast de som du inte kan anpassa på mallnivån). Inställningarna bestämmer sedan hur de olika uppgifterna visas om det är varje vecka, månad eller år och hur de ändrar status.
Så om du till exempel säger att en aktivitet är veckovis kommer assistenten att skapa en uppgift varje vecka och beroende på hur du ställer in dina påminnelser och varningar. Detta påverkar hur indikationerna (färgade punkter) visar uppgifterna.
Exempel: En detaljerad vy av en aktivitet: Inlämning av Momsrapport. Intervallet är månadsvis så varje månad kommer det generera en aktivitet.
Uppgifter:
Dina uppgifter är de olika indikatorerna i din assistent. Klicka på indikatorerna för att öppna en detaljvy av varje uppgift och om du klickar på namnet på uppgiften så kan du redigera dess inställningar.
Du kan även koppla tid på dina uppgifter.
Assistenten genererar uppgifter automatiskt baserat på inställningarna i dina olika aktiviteter.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.