Maskininlärning: Automatisk fakturatolkning i Briox

Screenshot_2022-08-26_at_15.09.36.png

Funktioner för automatisk fakturatolkning och uppdaterade arbetsflöden kommer att införas i flera omgångar under de kommande månaderna. Följande releaser är planerade:

  1. En uppdaterad leverantörsfakturavy och automatisk tolkning av leverantörsfakturor.
  2. Automatisk tolkning i verifikationsvyn tillsammans med möjlighet att matcha och stämma av utkast och verifikationer i Bank.
  3. En ny vy för inkommande dokument som samlar alla dina inkommande dokument, från leverantörs e-fakturor till skannade kvitton. Denna funktion släpps tillsammans med tolkningen i Briox app.
  4. Möjlighet att lägga till flera momssatser i leverantörsfakturor.

 

I denna första release hittar du:

  • Vår uppdaterade leverantörsfakturavy
    • Designen har anpassats till våra designprinciper för programmet.
    • Vi har rensat vyn genom att flytta vissa fält, inklusive de nya IBAN- och BIC-fälten, under sektionen Mer information som kan expanderas. Där finns även konteringsmallar då de nu kan användas genom att skriva aktiveringskonton direkt i konteringsvyn.
    • Vi har också uppdaterat vyn genom att organisera momstyperna i en rullgardinsmeny.

  • En individuell robot ingår i varje Briox-konto.
    Det betyder att den arbetar och lär sig exakt det som behövs för din bokföring. Allt du anger kommer att träna roboten och göra dess förslag mer korrekta i framtiden. Roboten lär sig när du bokför en leverantörsfaktura.

    • Arbetsflöde: Skanna, skicka via e-post eller ladda upp fakturabilder eller PDF-filer till Briox. Koppla det inkommande dokumentet till en leverantörsfaktura och skapa din leverantörsfaktura som vanligt. Första gången när du kopplar ett dokument till en leverantörsfaktura händer det ingenting eftersom roboten lär sig.
      Andra gången när du laddar upp eller kopplar en liknande faktura kommer roboten att ge dig tolkningsresultat som du kan behöva komplettera eller redigera i detta tidiga skede.

  • Roboten kan tolka följande fält i en leverantörsfaktura:
    • Leverantör
    • Fakturadatum
    • Förfallodatum
    • Fakturanummer
    • Vår referens
    • Er referens
    • Faktura totalt
    • Moms totalt
    • Fakturanummer
    • Konton som används för att kontera fakturan

Mer information:

Den gamla webbappen stängs ner


Den 27 september kommer den gamla Briox webbapp att inte längre vara tillgänglig.
Å den positiva sidan kommer tidsrapportering snart att finnas tillgänglig i den nya Briox app.

Screenshot_2022-08-29_at_16.31.59.png

 

Har du fler frågor? Skicka en förfrågan