När en användare har kopplats till ett kostnadsställe under Inställningar – Användare & Licenser, visas denna koppling även under Inställningar – Bokföring – Kostnadsställen.
Om du föredrar att arbeta utifrån kostnadsställen kan du istället gå på Inställningar – Bokföring – Kostnadsställen och lägga till användare på kostnadsställen. Kontrollera att användaren är aktiverad för behörighetsstyrning på kostnadsställen.
Om du placerar pilen över personikonen får du upp en lista över användare som är kopplade till kostnadsstället. Se nedan.
Om du klickar på personikonen öppnas en dialogruta och när du klickar i det tomma fältet visas en lista över alla användare som är aktiverade för behörighetsstyrning på kostnadsställen. Klicka på den användare som du vill lägga till kostnadsstället. Klicka sedan på Acceptera.
En användare tas bort från ett kostnadsställe genom att gå till Inställningar – Bokföring – Kostnadsställen och klicka på personikonen. En dialogruta öppnas med en lista över de användare som är kopplade till kostnadsstället. Klicka på papperskorgen i slutet av raden för de användare som du vill ta bort från kostnadsstället. Klicka sedan på Acceptera för att fortsätta eller Avbryt för att återgå till föregående vy.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.