Anläggningsregistret

Anläggningsregistret förbättras med följande funktioner:

  • Nu har du möjlighet att radera den senaste verifikationen i verifikationsserien för Anläggningsregister om verifikationen är:
      • en avskrivningsverifikation (från R21.1)
      • en uppskrivning
      • en nedskrivning
      • 100% utrangering
      • 100% försäljning

När verifikationen tas bort tas även avskrivningsraden bort från tillgångshistoriken men kan spåras via Behandlingshistorik: Verifikat (ta bort).

 

Screenshot_2021-04-21_at_11.35.19.png

Läs mer.


Var: Bokföring – Verifikationer

 

  • En ny rapport har lagts till: Avskrivningsrapporten.

    Med hjälp av avskrivningsrapporten kan du skapa en lista över dina tillgångar med status för deras avskrivningar, vid ett visst datum.

    Läs mer.

    Var: Rapporter – Rapporter – Anläggningsregister

 

Screenshot_2021-04-14_at_16.48.51.png

 

Uppdateringar av kundreskontralistan

  1. Kundreskontralistan har uppgraderats till den nya rapportgeneratorn. Välj den rapport som är markerad (Ny).

  2. Nu kan du välja att inkludera förskottsbetalningar i rapporten så att du kan få en fullständig överblick över dina kundbetalningar i en enda rapport och klicka dig ner till den faktiska bokningen.

    Var: Rapporter - Rapporter - Kundfakturor

 

Läs mer:

Har du fler frågor? Skicka en förfrågan