I Briox är det våra kontoklasser som bygger upp strukturen i vår balans- och resultaträkning. För att konton ska visas i balans- och resultaträkningen måste de vara kopplade till kontoklasser. Du hittar kontoklassträdet under Register - Kontoplan - Kontoklasser.
Du kan lägga till egna kontoklasser
Klicka dig in i kontoklassträdet för att "öppna upp den" och sen klicka på lägg till ny på den nivån du vill lägga till din kontoklass på. Se nedan.
Fyll i fälten till höger. Observera att varje kontoklass måste ha ett unikt id och att vissa kontoklasserna som är specifika för systemet är låsta och kan inte ändras.
Koppla konton till kontoklasser
Koppla sedan konton till de kontoklassen de ska ligga under genom att välja konton med urvalsknappen eller fylla i kontofältet med hjälp av autocomplete. Det kan se ut som nedan:
Koppla kontoklasser till konton
Det går bra att göra tvärtom och koppla kontoklasser till konton. Då jobbar du istället under fliken Kontoplan och klickar dig in i kontot du vill koppla. Du väljer då kontoklass via urvalsknappen eller genom att skriva in kontoklassnamnet med hjälp av autocomplete funktionaliteten.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.