Om du använder Tidredovisning tillsammans med Fakturering är kundregistret gemensamt för de båda modulerna. Du kan då importera en fil med dina kunder. Se avsnittet Lägg till kunder via Importera kunder -funktionen. Om du använder tidredovisning som en fristående modul börjar du med att lägga till dina kunder i registret enligt det som beskrivs nedan.
Tips!
Om du vill rapportera ”intern tid”, t.ex. möten, kan du registrera ditt företag i kundregistret och kalla det för t.ex.: [Företagets namn] – intern tid och ge det kundnummer 99999.
- Under Register - Kunder, klicka på Lägg till kund.
Obs!
Kundregistret är tomt om det är första gången du är i programmet. - Skriv in uppgifter om kunden. Fälten Kundnummer och Kundnamn är obligatoriska. Tänk på att desto fler uppgifter du lägger in från början om en kund, desto mindre behöver du ange vid varje ny offert/order/faktura. Du kan när som helst gå in och ändra eller komplettera uppgifterna genom att klicka på aktuell kund i registret.
- Klicka på Spara när du är klar.
Du kommer att kunna se din kund i listan under Register - Kunder. Din kund är nu tillgänglig för dig att använda när du skapar dina fakturor. Om du har Order-modulen kommer den även att finnas tillgängliga för att skapa offerter och order.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.